Pasjans, mimo upływu lat nadal cieszy się niezwykłą popularnością. Jest to niezwykle wciągająca gra, która pomaga stymulować nasz mózg. Pasjans niewątpliwie uczy cierpliwości, logicznego oraz strategicznego myślenia. Obecnie w pasjanse można grać zarówno w sposób tradycyjny, czyli przy pomocy talii kart, jak i w wersje wirtualną dostępną na komputery, telefony i tablety. Jego łatwa dostępność sprawia, że jest to sposób na relaks bez względu na to gdzie się znajdujemy, co więcej do rozgrywki wystarcza tylko jedna osoba. Jednakże mało kto zastanawiał się jak jest właściwie historia tej niezwykle ponadczasowej gry.
Pasjans wywodzi się z popularnego niegdyś wróżenia z kart. Próbując znaleźć odpowiedź na niektóre pytania w kartach, ludzie zaczęli tworzyć pewne logiczne reguły ich układania, dzięki czemu powstał pasjans. Jego narodziny datuje się na XVII w. we Francji. Tam na dworach znudzone damy chętnie dostarczały sobie rozrywki układając karty. Z czasem powstawały coraz to nowe reguły układania kart. Dzięki temu pasjanse tworzą liczną grupę gier jednoosobowych, a jedną ze słynniejszych graczy była Maria Antonina Habsburżanka. Ze względu na to, że gra w pasjansa nie wymagała dużych nakładów finansowych, zyskała ona popularność również w pozostałych grupach społecznych. Kolejnym krajem, w którym chętnie grywano w pasjanse była Anglia. Warto wspomnieć, że najstarsza książka poświęcona regułom pasjansa powstała właśnie w Londynie, a jej autorką była lady Adelajda Cadogan. W okresie wojen napoleońskich pasjanse zyskały sławę już niemal w całej Europie, także w Polsce.
Wraz z upływem czasu powstawało wiele odmian pasjansa, różniących się między sobą regułami. Niektóre z układanek wymagały gry z pomocą tylko jednej talii kart, przy innych natomiast trzeba było posiadać dwie, bądź więcej. Zakończenie rozgrywek przy niektórych odmianach zależy tylko i wyłącznie od szczęśliwego początkowego rozdania, przy innych gracz powinien wykazać się dużymi umiejętnościami logicznego myślenia.