Pasjansowo.pl

PASJANS ONLINE. NAJLEPSZE PASJANSE ZA DARMO.

Zasady gry w pasjansa

Pasjans jest grą karcianą od stuleci cieszącą się dużą popularnością. Czas jego powstania szacuje się na XVII w we Francji. Pasjans jako gra wyewoluował z popularnych wówczas wróżb z kart, kiedy to zaczęto czerpać większą przyjemność z układania kart według pewnych, logicznych reguł. Mówiąc o pasjansie nie można zapomnieć, że powstała nie jedna, a wiele jego odmian. Dzięki temu mimo upływu czasu pasjanse cieszą się taką popularnością.

Wiele odmian i reguł tej gry sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie istnieją pasjanse, których wynik zależy tylko i wyłącznie od szczęśliwego początkowego ułożenia kart, a są też takie, przy których od samego początku trzeba wykazać się umiejętnościami logicznego i strategicznego myślenia. W pierwszym przypadku często zdarza się, że nie można skończyć rozpoczętej partii. Zazwyczaj gra w pasjansa wykorzystuje jedną talię kart, ale przy niektórych jego odmianach potrzebne są aż dwie. Generalnie niezależnie od rodzaju pasjansa jego zasady są do siebie w miarę zbliżone. Do rozgrywki wystarczy tylko jedna osoba.

W klasycznej odmianie Klondike używa się 52 kart. Układa się siedem kolumn (w pierwszej jedna karta, w drugiej dwie itd.), a w każdej tylko jedna karta odkryta. Nad kolumnami pozostają pola bazowe, a reszta kart składa się na stos rezerwowy. W grze chodzi o to, aby przełożyć karty z kolumn do pól bazowych zgodnie z określonymi zasadami. Oczywiście przekładać można tylko odkryte karty. Stos rezerwowy potrzebny jest wówczas, gdy nie ma żadnej możliwości przeniesienia kart między kolumnami przestrzegając zasady. Gra pasjans Klondike kończy się wówczas, kiedy wszystkie karty zostaną przeniesione z kolumn do pól bazowych w odpowiedniej kolejności. Oczywiście wszystkie karty ze stosu rezerwowego również muszą być wykorzystane. Czasami taka rozgrywka idzie sprawnie i szybko, czasami może trwać długo, ale zdarza się również, że nie da się jej zakończyć. Poszczególne odmiany pasjansa różnią się między sobą regułami, czasem trwania a także poziomem trudności.

starsza kobieta układa pasjansa